0 801 000 610 (58) 746 37 97

Zadzwoń do nas!

Przyjmujemy zamówienia telefoniczne.
PON: 8:00 - 18:00 / WT-PT: 8:00 - 16:00. Wyślij wiadomość

Kontakt

0 801 000 610

tel.: (58) 746 37 97
fax: (58) 739 50 92

Formularz kontaktowy

Infolinia czynna:

poniedziałek 7:30-17:30
wtorek - piątek 7:30-15:30

Tipi - Miejsce, w którym się żyje

Namiot tipi znakomicie służył rdzennym mieszkańcom Ameryki Północnej, a jego mniejsze kopie nadal podobają się dzieciom. Prosta konstrukcja umożliwia łatwe postawienie go i używanie do najrozmaitszych celów.

Tipi dla dzieci łatwo wpasować w wystrój dziecięcego pokoju. Dzieci mogą w nim bawić, a po zabawie może służyć jako miejsce do chowania zabawek, aby nie zalegały na wierzchu. Można go też postawić w ogrodzie, gdzie mniejszym dzieciom zapewni osłonę od słońca i wiatru, a starszym da pole do bardziej zaawansowanych zabaw w Indian i kowbojów albo w egzotyczne podróże. Ale skąd właściwie wzięły się namioty o tak specyficznym kształcie?

Co odróżnia tipi od wigwamu?

Oryginalnych namiotów tipi używali od wieków północnoamerykańscy Indianie. W Polsce, gdzie wiedzę o ich kulturze przez lata czerpano przede wszystkim z powieści Karola Maya o Winnetou, tipi długo mylone było z innym rodzajem indiańskiego schronienia – wigwamem. Wigwam jednak był rodzajem chaty, budowanej przez Indian bytujących na terenach leśnych, zwłaszcza na obszarach wokół Wielkich Jezior. Jego nazwa wywodzi się z języka plemienia Algonkinów i określa stałą budowlę o kształcie tunelu bądź kopuły, opartą na stelażu skonstruowanym z żerdzi lub przygiętych młodych drzew, związanych wierzchołkami. Wigwamy pokrywano gałęziami, korą, liśćmi i trzcinowymi, plecionymi matami, względnie zwierzęcymi skórami. Do środka prowadziło jedno wejście zakrywane skórą, derką lub matą. Wewnątrz nie było zwykle żadnej podłogi, a w centrum znajdowało się ognisko. Dym z niego odprowadzany był przez otwór w górnej części pokrycia.

Natomiast tipi to przenośne namioty koczowniczych plemion Indian, żyjących głównie na preriach Wielkich Równin. W języku Sjuksów tipi oznacza „miejsce, w którym się żyje”. Jego konstrukcję bazową stanowi trójnóg zbudowany z trzech wysokich żerdzi połączonych u szczytu, do których w toku wznoszenia namiotu dokłada się kilkanaście lub więcej lżejszych żerdzi, by wszystkie utworzyły w końcu stożek o kolistej podstawie. Na nim mocowane jest pokrycie – pierwotnie były nim skóry bizonów, później zastępowane stopniowo lżejszymi, płóciennymi płachtami. Podobnie jak wigwam, tipi miało jedno tylko wejście, zakrywane rodzajem „drzwi” ze skóry umocowanej na specjalnych żerdkach. Również otwór dymowy zakrywano w razie potrzeby tak zwaną „wiatrownicą”. Otwór ten ulokowany był w taki sposób, by do środka nie przedostawał się deszcz, a dym z płonącego w środku ogniska był niejako wysysany na zewnątrz. W odróżnieniu od wigwamu, namioty tipi można było łatwo rozebrać i przenieść w inne miejsce.

Współczesne tipi dla dzieci

Tipi dla dzieci jest uproszczoną do minimum wersją indiańskiego namiotu. Ojcowie dzisiejszych dzieci, gdy sami byli w ich wieku, mogli zazwyczaj tylko pomarzyć o zabawie w indiańskim tipi. Dziś dzieci nie muszą sobie radzić za pomocą koca rozpiętego między krzesłami; mogą skorzystać z gotowego namiotu, który na dodatek o wiele bardziej przypomina prawdziwe schronienie Indian.

Współczesny namiot tipi dla dzieci oparty jest zazwyczaj na stelażu złożonym z czterech związywanych u szczytu żerdek, zrobionych z lekkiego, na przykład sosnowego drewna. Na tę konstrukcję nakładane jest także lekkie, ale trwałe pokrycie materiałowe ścian oraz podłogi. Taki namiot dla dzieci łatwo zwijać po zabawie, jeśli w pokoju nie ma na niego miejsca, a rozstawanie go na nowo nie stanowi problemu i mogą to zwykle robić nawet same dzieci. By dzieciom było w tipi wygodniej i zabawy nie odbywały się na twardej czy chłodnej podłodze, w zestawie można często kupić też maty i poduszki. Na rynku często można też spotkać tipi dla dzieci wyposażone dodatkowo w lampki dekoracyjne czy girlandy, albo namioty z okienkami.

Czy tipi to namiot dla dziewczynki?

Zabawa w Indian to może zajęcie bardziej lubiane przez chłopców, ale nie ma przecież przeszkód, by bawiły się w ten sposób również dziewczynki. Przede wszystkim jednak, wcale nie trzeba się przywiązywać do tej tematyki, sam namiot tipi nie narzuca sposobu, w jaki można go wykorzystać. To tylko kwestia wyobraźni Twojego dziecka. Czy tipi dla dzieci może się łatwo zmienić w pałac dla królewny? Oczywiście! A może w królewskie łoże z baldachimem? Pewnie. Czy może stać się cyrkowym namiotem albo po prostu domkiem dla lalek i misiów? Jak najbardziej. Namioty tipi dla dzieci sprzedawane bywają zresztą w kolorach lubianych przez dziewczynki i nieraz zdobią je motywy zgodne z ich gustem. Daje się je ozdabiać kwiatami i innymi typowo dziewczęcymi elementami wystroju. Najlepiej jednak kupić namiot tipi o wyglądzie możliwie uniwersalnym, by podobał i dziewczynkom, i chłopakom, a przy tym łatwo dał się dopasować do dowolnego wystroju pokoju dziecięcego. Dzięki temu będzie mogło z niego skorzystać więcej dzieci – z czasem też młodsze rodzeństwo albo kuzynostwo.

Gdy chodzi o namioty dla dzieci, wcale nie potrzeba pstrokatych barw; świetnie sprawdza się neutralna kolorystyka; najrozmaitsze odcienie szarości czy błękitu albo biel, a także abstrakcyjne motywy, jak gwiazdki, chmury, kropki lub fale – ale i dla ortodoksyjnych zwolenników klimatów rodem z Dzikiego Zachodu znajdą się w ofercie sklepowej np. motywy indiańskich strzał. Do tipi warto dobrać odpowiadające mu wizualnie maty i poduszki w zestawie. Do indiańskiego wystroju można dokupić gadżety także nawiązujące do tego folkloru – jak choćby tradycyjny łapacz snów.

Nie tylko do zabawy

Namiot tipi dla dzieci nie urozmaica im jedynie zabaw. Wiadomo, że dzieci miewają różne nastroje, od czasu do czasu pragną się odizolować od rodzeństwa, pobawić samemu – tipi dla dzieci to idealne do tego miejsce. Dzieci w wieku trzech lat i więcej mogą w nim samodzielnie zagospodarować swój czas i wymyślać nowe, własne zabawy. Młodsze dzieci również mogą bawić się w tipi, ale powinny to robić pod kontrolą dorosłych – nie możemy zapomnieć, że przez ścianę namiotu nie widać, co dokładnie robi w nim dziecko. Od pewnego wieku jednak można czasem pozwolić dziecku na coś ekstra – na przykład na spanie we własnym namiocie (w osłoniętym od światła miejscu łatwiej zaśnie, jest to więc świetne miejsce na regeneracyjną drzemkę dla dziecka w ciągu dnia). Gdy tipi nie jest akurat używane przez dziecko, nadaje się też np. jako miejsce do przechowywania zabawek.

Dzięki niewielkiemu rozmiarowi, tipi zmieści się prawie w dowolnym pokoju i może stanowić całkiem stylowy element jego wystroju. Podczas pobytów na zewnątrz, np. w ogrodzie, na działce albo na balkonie, namioty tipi mogą ponadto stanowić dla Twojego dziecka dobrą osłonę przed słońcem. Namioty dla dzieci to gadżet, który wystarczy na kilka lat dobrej zabawy i raczej nie ma dzieci, które nie byłyby z posiadania takiej atrakcji niezadowolone. A zadowolenie dzieci to także satysfakcja i spokój dla rodziców – tipi w dziecięcej sypialni po prostu ułatwia życie.

Powrót

Złóż zamówienie telefonicznie! poniedziałek 8:00 - 18:00 / wtorek - piątek 8:00 - 16:00
0 801 000 610 z telefonu stacjonarnego
(58) 746 37 97 z telefonu komórkowego
Zamów telefonicznie! pn. 8:00-18:00 / wt.-pt. 8:00-16:00 (58) 746 37 97

Copyright © ricokids.pl / 2019 - wszystkie prawa zastrzeżone, Global Income sp. z o.o.

Oprogramowanie KQS Store